HOW TO PEEL AN ONION WITHOUT CRYING
Vizuální divadelní esej nad otázkami lidské percepce a vytváření toho, čemu říkáme realita.
Koncept a režie: Pavel Štourač
Výtvarný koncept, scénografie: Helena Štouračová a Pavel Štourač
Dramaturgie: Marek Turošík
Účinkují: Kateřina Šobáňová, Diana Khwaja, Ludmila Ješutová, Sean Henderson a Ivan Vanko
Hudba: Elia Moretti, Ridina Ahmedová, Petr Tichý, Jana Vondrů, Žaneta Vítová, Annabelle Plum, Hannes Giger, Jakub Štourač a Anna Luňáková
Sound design: Jakub Štourač
Light design: Vojtěch Dvořák
Pohybová spolupráce: Tina Afiyan-Breiova, Anna Gromanová
Spolupráce na realizaci scénografie: Marcela Záchenská, Lucie Kronusová
Produkce: Petr Hromek
Asistent produkce: Martin Mikl
Booking: Nikola Križková
PR a média: Zuzana Bednarčiková
Premiéra: Švestkový Dvůr v Malovicích, 13. 5. 2023
délka představení: 60 min
O INSCENACI
Jak přišít knoflík?
Jak se zbavit pocitu na omdlení?
Jak si olíznout loket?
Jsme vrženi do světa, který jsme zdědili a kterému nerozumíme. Od narození až do smrti se ho snažíme pochopit, nebo alespoň poznat a uchopit. Ještě že v tom nejsme sami a máme tady spoustu návodů a dobrých rad, které nám mohou alespoň trochu pomoci pochopit kdo jsme, co tu máme dělat a jak tu máme přežít, zajistit si klid, bezpečí a štěstí.
Jak zajistit, aby bylo morče šťastné?
Jak dělat více věcí najednou?
Jak změnit svůj život v řádu hodin?
Inscenace Divadla Continuo HOW TO PEEL AN ONION WITHOUT CRYING je pokračováním práce souboru, která zkoumá aktuální fenomény současného světa skrze divadelní tvorbu a spojuje v ní fyzikalitu i poezii materiálu a lidského těla. Nejnovější inscenace je vizuální divadelní esej nad otázkami lidské percepce a vytváření toho, čemu říkáme realita.
Jak dělat něco poprvé?
Jak kočce zabránit dělat to, co nechcete?
Jak přežít tsunami?
Inscenace se zamýšlí rovněž nad fenoménem lidského těla, jeho pozicí v současné kultuře a společnosti, jeho instrumentalizací a zvěcněním, i nad tím, jak se tělo skrze reduktivní myšlení stává produktem a spotřebitelem zároveň. Tělo performera je v nové inscenaci chápáno jako senzor, autonomní zdroj vnímání reality, lakmusový papírek neviditelných impulsů a zároveň komunikátor toho všeho skrze energii transformovanou v čase a prostoru do pevné fyzické struktury divadelního představení. Podstatou tohoto přístupu je snaha tvůrčího týmu o hledání a artikulaci ne-intelektuálních odpovědí našeho těla na otázky, které nám náš rozum předkládá a na které zároveň neumí odpovědět.
Jak dělat cokoli?
Jak napsat divadelní hru?
Jak přežít apokalypsu?
Výtvarný koncept je dílem Heleny a Pavla Štouračových. Dramaturgie se ujal dlouholetý spolupracovník souboru Marek Turošík a na hudební složce se podílela celá řada hudebníků, se kterými soubor dlouhodobě spolupracuje. Z hudebních kompozicí Elia Morettiho, Ridiny Ahmedové, Petra Tichého, Jany Vondrů, Žanety Vítové, Annabelle Plum a Hannese Gigera vytvořil výslednou hudební dramaturgii a kompozici Jakub Štourač.
GALERIE
PARTNEŘI
Vznik inscenace podpořili: Ministerstvo kultury České republiky, Státní fond kultury České republiky, Jihočeský kraj